Kompanzasyon sistemleri nedir?

Günümüzde elektrik şebekelerinin abone güçlerinde sürekli olarak bir artış gözlemlenmektedir. Bu nedenle reaktif yükler zamanla artış gösterir ve şebekenin de güç katsayısı düşer.
Kompanzasyon ise bu durumu önlemek için yapılır.Kompanzasyon yöntemleri akım ile gerilim arasındaki faz farkı en ideal olabilecek açıya getirilir ve sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra yaklaştırılır.
Böylece enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif güç, olabildiğince minimum seviyede tutulur.
Kompanzasyon için mantık ise; cihazların çekmiş olduğu reaktif enerjinin tüketiciye yakın noktalardan oluşturulmasını sağlamaktır.
Bu sayede de şebeke gereksiz meşgul edilmiş olmayacak ve şebeke kapasitesinin artırılması sağlanmış olacak.
Kompanzasyon işlemlerinde kompanzasyon panosu kullanılmaktadır. Bu pano, tesisin güç kat sayısını düzeltmek için gerekli cihaz,
kondansatör ve ölçü aletlerinin bulunduğu panodur.

Bakım sözleşmeleri hizmeteleri

Periyodik bakım hizmetini alan müşterilere sözleşme
kapsamındaki ürünler için sözleşmede belirten aralıklarda genel bakım hizmeti verilir. Periyodik bakım sırasında cihazların kontrolleri yapılır  varsa arızalar giderilerek fiziksel bağlantıları kontro edilir. Bu sayede arızaya sebep olabilecek durumların önüne geçilmiş ve performansın korunarak iş devamlılığı sağlanmış olur.

Sıfırdan proje teslim

Ücretsiz keşif ekiplerimiz ile ihtiyaçlarınız ölçüsünde tespit edilerek, sıfırdan sistem kurulmaktadır.

Proje Danışmanlık

Profosyonel ekiplerimiz ile ücretsiz olarak yapacağımız keşif işlemlerinde, sizlerin talepleri doğrultusunda kurulu olan veya kurulu olmayan kompanzasyon sistemleri ile alakalı proje danışmanlığı hizmetleri vermekteyiz.

Reaktif Cezalar Nedir?

Reaktif ceza nedir ? Reaktif ceza bir tüketicinin aktif elektrikten hariç olarak, elektrik sisteminin
şebekeden çektiği DÜZENSİZ GÜÇ için gündeme gelen bedeldir. Nasıl Önlenir ?

Reaktif ceza nasıl önlenir sorusunun en basit cevabı kompanzasyon panosunun kontrolü ile bu ceza ortadan kalkmaktadır.
Yani reaktif ceza önlemeyi izlenebilen bir ortamda ceza maliyetini faturaya yansımasını önlemek için gerekli kompanzasyon bakımı yapılarak önlenebilir.